craig_richey_2

Tętno a moc

Trening na tętnie a trening na mocy- kiedy, gdzie, jak i dlaczego? 

 

Zacznijmy od tego czym jest moc a czym tętno.

Moc jest to ilość energii jaką nasze ciało jest w stanie zamienić w pracę. Im wyższa sprawność układów: oddechowego, nerwowego,  krążeniowego, mięśniowego, tym więcej energii jesteśmy w stanie zamienić w pracę.

Tętno z kolei jest odpowiedzią naszego organizmu na moc którą generujemy w danym momencie.  Wynika to z przemian fizjologicznych zachodzących w naszym organizmie. Im większy wysiłek tym tętno zareaguje szybciej i osiągnie większy poziom. Osiągany poziom tętna przy danym wysiłku uwarunkowany osobniczo,  to co dla niektórych jest przejażdżką dla innych jest jazdą na granicy możliwości, cecha ta jest mocno modyfikowalna przez prawidłowy trening. Podobnie jest z tętnem maksymalnym, na niektórych zawodników 160 uderzeń na minute jest szczytem ich możliwości, inni zaś potrafią kontynuować wysiłek aż do 220 uderzeń na minutę, Osiągany poziom tętna maksymalnego jest cechą wrodzoną która praktycznie jest niemodyfikowalna. Pamiętać należy również, że tętno maksymalne nie definiuje poziomu wydolności kolarza, oraz to że maleje ono z wiekiem.

Prawidłowy trening wykorzystuje  oba elementy tak aby uzyskać jak najlepsze efekty i polega na zadawaniu odpowiedniego obciążenia ( moc) i kontroli reakcji organizmu na to obciążenie ( tętno).

Tak więc powinienem ułożyć sobie plan roczny, podzielony na odpowiednie podokresy, dobrać strefy pracy dla danych podokresów i konsekwentnie to realizować.

Proste?

NIE!!!

Każdy okres ma swoje cele. ( Do poznania okresów w przygotowaniu rocznym odsyłam Periodyzacja treningu)

W okresie przygotowawczym i podstawowym głównym celem jest rozwinięcie układu krwionośno-oddechowego i przygotowanie go do pokaźniejszej pracy z wysiłkiem sub maksymalnym i maksymalnym. W tym czasie najważniejsze jest to jaką odpowiedź daje organizm na zadany przez nas wysiłek. Najważniejsze jest tętno a moc może służyć jedynie jako wskazówka która mówi nam o tym kiedy trening przestał być efektywny. Gdy moc spada poniżej strefy strefy nad która właśnie pracuje a tętno dalej utrzymuje się w odpowiednim przedziale, trening przystaje odnosić zamierzony efekt.  Dalsze kontynuowanie treningu powoduje gromadzenie się zbędnego zmęczenia które nie przedkłada się na późniejsze osiągi.

W okresach rozbudowy, szczytowym i startowym mamy sytuację odmienną, tutaj to strefy mocy odgrywają główną rolę a tętno jest parametrem dodatkowym który jest niejako kontrolką mówiący a o tym czy organizm dostał już odpowiednią dawkę obciążenia i czy trening przyniósł zamierzony skutek

Tak więc na wszystko jest miejsce i czas.

Jeśli po przeczytaniu tekstu nasunęły ci się jakieś pytania zapraszam do zadawani ich w  komentarzach, z przyjemnością na nie odpowiem.

Dodaj komentarz